Nie inaczej ma się sprawa z TikTok, który jest całkowicie zakazany od 2022 roku. W ten sposób władze Afganistanu chcą odciąć społeczeństwo, a szczególnie młodzież, od jak to określają zgubnych wpływów zachodnie kultury. TikTok starał się w ostatnim czasie z całych sił przekonać administrację amerykańską oraz samych Amerykanów, że z jego strony nic im nie grozi. Jakiś czas temu w internecie pojawiła się informacja o tym, że TikTok pracuje nad amerykańską wersją algorytmu zarządzającego jego platformą.
Tam stosowne dyskusje prowadzone są od dłuższego czasu i wiele wskazuje na to, że restrykcje zaczną obowiązywać od połowy stycznia przyszłego roku. Jak się jednak okazuje, ktoś postanowił globalną potęgę nieco wyprzedzić. Content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem. Forbes ujawnił, że kilku pracowników TikToka szpiegowało zagranicznych dziennikarzy za pomocą geolokalizacji.
Zakaz TikToka oraz X w Unii Europejskiej. Jest jasny sygnał prosto z Komisji
Dzięki dużej bazie młodszych użytkowników Snapchat może stanowić atrakcyjną alternatywę dla byłych fanów TikToka. Choć może wam wydawać się, że Snap już nie jest tak popularny, wystarczy zobaczyć, ile osób sprawdza, jak odzyskać dni na Snapie. Indie były jednym z pierwszych dużych rynków, które nałożyły zakaz na TikToka, a także inne chińskie aplikacje w czerwcu 2020 roku, po pogorszeniu się stosunków chińsko–indyjskich. Indonezja tymczasowo zbanowała platformę w 2018 roku z powodu treści uznanych za niestosowne, jednak zakaz został szybko zniesiony po obietnicy wprowadzeniu bardziej rygorystycznych filtrów.
Co więcej, osoby objęte takim ograniczeniem nie mogą nawet pobrać popularnej aplikacji na smartfony. Przede wszystkim chodzi tu o firmę, która stoi za TikTokiem, czyli ByteDance. Założone w 2012 roku przedsiębiorstwo IT swoją siedzibę posiada w Pekinie, więc wiele państw obawia się, że chińska platforma najzwyczajniej w świecie może stanowić Akcje azjatyckie spadają po słabym chińskim PKB, zagrożenie dla ich cyberbezpieczeństwa. W związku z tym odpowiednie organy wydają zakazy pobierania i korzystania z TikToka przez urzędników.
Taki zakaz miałby objąć tylko jedną platformę – rzeczywiście to właśnie TikTok wzbudza na świecie najwięcej kontrowersji. To między innymi dlatego, że platforma ma dwie wersje – globalną i chińską. Rodzimy chiński wariant aplikacji jest przede wszystkim edukacyjny, zaś globalny skupia się przede wszystkim na rozrywce – niekoniecznie najwyższych lotów. Łatwo znaleźć tam też treści niebezpieczne lub takie, których nie chcemy koniecznie pokazywać dzieciom. Po objęciu w tym kraju władzy przez talibów, wszystko co jest związane z Zachodem jest sukcesywnie rugowane.
- Decyzję tę argumentowały obawami dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa.
- Materiały pełniące rolę dowodów w sprawie zostały pierwotnie opublikowane na łamach innej usługi.
- Podobno nie odnaleziono jakichkolwiek dowodów sugerujących, że uczestnicy listopadowej tragedii nawet posiadali konto na platformie.
- Bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Oracle udaje, że nie doszło do naruszenia danych. Haker wystawia poufne informacje na sprzedaż
Analizujemy możliwe scenariusze i wskazujemy sześć potencjalnych aplikacji, które mogłyby wypełnić lukę. W Stanach Zjednoczonych TikTok jest na cenzurowanym od wielu lat. Nowy Jork właśnie zakazał swoim urzędnikom jego używania na służbowym sprzęcie. Dyrektywa została wydana po przeglądzie przeprowadzonym przez NYC Cyber Command. W raporcie stwierdzono, że aplikacja „stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci technicznych miasta”.
- Nie da się ukryć, że gdyby blokada aplikacji weszła w życie, na pewno rozgorzałaby głośna debata społeczna.
- Ponad połowa stanów USA, Kongres i wojsko nakazały swoim pracownikom to samo.
- TikTok to aplikacja społecznościowa, która ma znaczny wpływ na nastolatków.
- Głównym argumentem za taką rekomendacją jest obawa co do bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych z zainstalowaną chińską aplikacją społecznościową.
BIK oferuje nową, ciekawą funkcję. Można dzięki niej sprawdzić, czy przestępcy mają dostęp do naszych danych
Oficjalna decyzja ma dopiero zostać ogłoszona, jednak źródło Agencji Reutera wskazuje na to, że regulacje zostały już ustalone. Pracownicy Parlamentu Europejskiego nie będą mogli korzystać z TikToka na służbowych urządzeniach, a także na prywatnych, jeśli mają na nich zainstalowaną pocztę parlamentarną. TikTok to aplikacja społecznościowa, która ma znaczny Plusy i minusy korzystania z cudzej analizy wpływ na nastolatków. Przeciętny czas korzystania z TikToka przekracza 17 godzin dziennie. Według statystyk opracowanych przez portal wirtualnemedia.pl, jest to trzecia, najczęściej używana aplikacja wśród użytkowników.
TikTok oskarżony o zbieranie poufnych danych
Postępowania te mają na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk i zapewnienie uczciwej rywalizacji na rynku cyfrowym. Na stronie mogą występować linki afiliacyjne, za które SmartWeb Media Sp. Oto lista wybranych krajów w Europie oraz na innych kontynentach, w których nie można używać TikToka. W niektórych jest to całkowi zakaż, a w innych zakazem są objęte tylko instytucje rządowe. Najpierw wymieńmy kilka krajów europejskich, aby na końcu podajemy kraje znajdujące się na innych kontynentach.
W Polsce debata na temat TikToka wydaje się być mniej intensywna, choć pytania o bezpieczeństwo danych i wpływ aplikacji na użytkowników są także są obecne wśród polityków. Pracownicy sektora publicznego tego kraju nie mogą używać TikToka, po tym gdy FBI ostrzegło, że aplikacja stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Powód – wszystkie te aplikacje propagują obce społeczeństwu Tajwanu treści i wartości. W połowie marca tego roku wysoki urzędnik państwowy w gabinecie premiera wydał zarządzenie o 40 niezbędne umiejętności pieniężne dla kobiet natychmiastowy zakazie korzystania z aplikacji TikTok na oficjalnych urządzeniach rządowych. Zakaz opublikowano po ukazaniu się raportu opracowanego przez brytyjskie Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.
Tak naprawdę to trudno powiedziećć, jak zachowa się Donald Trump z chwilą objęcia urzędu prezydenta. Być może zmieni w tej kwestii swoje zdanie, które do tej pory było zbieżne z administracją Bicena Może o tym świadczyć np. Fakt, że Trump wezwał Sąd Najwyższy USA do wstrzymania ustawy zakazującej używania przez Amerykanów chińskiej platformy, jeśli ByteDance nie sprzeda jej. The New York Times podał wczoraj jeszcze jedną ciekawą informację o tym, że szef TikToka zamierza wziąć udział w inauguracji prezydenta elekta Donalda Trumpa, która odbędzie się 20-go stycznia. Biorąc pod uwagę fakt iż pojawią się tam też takie tuzy przemysłu IT, jak Mark Zuckerberg, Jeff Bezos i Elon Musk, można to różnie interpretować.
W tym kraju decyzję zakazującą używania TikToka – ale tylko przez pracowników instytucji rządowych – podjął parlament. Stolica kraju, Oslo i drugie co do wielkości miasto Bergen również nalegają, aby pracownicy władz miejskich usunęli TikTok ze swoich telefonów służbowych. Prawo stanowi, że urzędnicy mogą nadal korzystać z TikToka, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale tylko na urządzeniach, które nie są podłączone do sieci rządowej. Stany Zjednoczone nie są jednak osamotnione w niechęci do TikToka. Kanada również zakazała używania chińskiej aplikacji na rządowych urządzeniach; UE wprowadziła tymczasowy zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach, które mają dostęp do poczty elektronicznej lub sieci parlamentarnej. Ministerstwo argumentował, że powodem zakazu były ważne względy bezpieczeństwa, a także to, że TikTok nie ma nic wspólnego z nałożonymi na pracowników obowiązkami.
Vine było narzędziem do tworzenia i udostępniania krótkich filmów, które zyskało dużą popularność przed finalnym zamknięciem w 2017 roku. Ostatnio pomysł wskrzeszenia Vine wyszedł od Elona Muska i prawdopodobnie pojawił się jako reakcja na rosnącą popularność podobnych formatów wideo na innych platformach, takich jak TikTok. Na najbardziej radykalny ruch zdecydowały się jednak Indie, które w ogóle zakazały używania tej aplikacji. Została ona zablokowana, wcześniej korzystało z niej aż 200 mln mieszkańców tego kraju.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Siedziby TikToka znajdują się w Singapurze i Los Angeles, a ByteDance Ltd. jest zarejestrowany na Wyspach Cayman (Kajmany). Chińskie Ministerstwo stwierdziło, że zachodnie rządy nie mają się czego obawiać. W Austrii nowa zasada dotyczy telefonów komórkowych wszystkich urzędników państwowych. Mimo to niektóre stany jednak ograniczają działalność platformy na ich terytorium.
Wtedy to Forbes poinformował, że TikTok szpiegował kilku dziennikarzy, którzy relacjonowali informacje o ByteDance w mediach. Według francuskiej agencji prasowej AFP, zakaz dotyczy około 2,5 miliona pracowników państwowych. Działania Komisji Europejskiej wyznaczają nowe standardy dla funkcjonowania platform internetowych na terenie UE. W rezultacie nie brakuje związanych z tym kontrowersji i głosów oskarżających takie działania o ograniczanie wolności słowa. Rodzą się również napięcia między regulatorem a największymi firmami technologicznymi.
Zaledwie kilka dni temu media obiegła informacja o ważnych zmianach w Australii. Tam media społecznościowe są od teraz dostępne dla użytkowników dopiero od 16 roku życia. To sprawiło, że inne kraje, także w Europie – w tym między innymi Holandia – również przymierzają się do takich decyzji. W styczniu usługa TikTok była tymczasowo niedostępna w USA w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy o zakazie jej działalności, jeśli pozostanie ona nadal własnością ByteDance. Dzień po swojej inauguracji Trump przesunął początek obowiązywania ustawy o dwa i pół miesiąca. Prezydent USA przyznał wtedy, że zmienił zdanie na temat chińskiej aplikacji po tym, gdy pomogła mu pozyskać młodych wyborców.